مجله اینترنتی همه در یک

رسانه تخصصی اینترنتی همه در یک

این دستگاه می‌تواند آب از هوا تولید کند

۱ دقیقه خوانده شده

تبلیغات بنری

دانشمندان MIT روش جدیدی برای جمع آوری و ذخیره آب ابداع کرده اند که می تواند به اندازه کافی آب شیرین از هوا استخراج کند. این طراحی جدید در نهایت می تواند نیاز آبی روزانه انسان را تا حد زیادی برطرف کند.

به گفته دیجیاتو، دستگاه‌های جمع‌آوری آب معمولاً از مواد جاذب ساخته می‌شوند، به این معنی که آب روی سطح آنها جمع می‌شود. برای اینکه سطح در معرض هوا بیشتر باشد، دانشمندان در این دستگاه جدید از باله های عمودی در فاصله 2 میلی متری از یکدیگر استفاده کردند. این باله‌ها از ورقه‌های مسی تشکیل شده‌اند که در فوم مسی روی هم قرار گرفته‌اند و با یک ماده زئولیت تخصصی پوشانده شده‌اند که اغلب برای جذب آب استفاده می‌شود.

پس از حدود یک ساعت، باله ها با آب اشباع شده و با گرم شدن ورقه های مسی، آب آزاد می شود. اگر این چرخه 24 بار در روز انجام شود، دانشمندان تخمین می زنند که این دستگاه می تواند روزانه 1.3 لیتر آب آشامیدنی در هوا با رطوبت 30 درصد تولید کند.

در مقیاس بزرگتر این دستگاه می تواند به ازای هر کیلوگرم مصرف خود روزانه 5.8 لیتر آب تولید کند.

مزایا و معایب دستگاه جدید استخراج آب

دستگاه جدید MIT می تواند روزانه حدود 6 لیتر آب از هوا تولید کند

اگرچه سایر دستگاه های آب گیر هیچ گونه معایب عمده ای ندارند، اما این مدل جدید دارای چندین مزیت است. به عنوان مثال، آب بیشتری نسبت به بسیاری از آنها جمع آوری می کند. برخی از ماشین های قبلی فقط می توانند 100 میلی لیتر آب به ازای هر کیلوگرم ماده دریافت کنند.

دستگاه دیگری که توسط دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز ساخته شده است می تواند به ازای هر کیلوگرم ماده مصرفی 8.55 لیتر آب جمع آوری کند، اگرچه این آزمایش در محیطی با رطوبت تا 70 درصد انجام شده است.

علاوه بر این، طراحی جدید می تواند به طور مداوم در طول روز و شب استفاده شود. دستگاه‌های دیگر اغلب آب را در طول شب جمع‌آوری می‌کنند و سپس آن را در صبح رها می‌کنند.

شاید تنها نقطه ضعف این دستگاه جدید نیاز به انرژی برای رهاسازی آب باشد. در واقع برای انجام این فرآیند دمای هسته دستگاه باید به 184 درجه سانتیگراد برسد. با این حال، دانشمندان قصد دارند از انرژی یا گرمای هدر رفته از سایر سیستم ها، مانند ساختمان ها یا وسایل نقلیه، در دستگاه خود استفاده کنند.

تبلیغات بنری

fararu به نقل از همه در یک

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *