مجله اینترنتی همه در یک

رسانه تخصصی اینترنتی همه در یک

رده‌بندی ۱۰ فیلم اقتباسی برتر از آثار ژول ورن

۱ دقیقه خوانده شده

تبلیغات بنری

آثار ژول ورن مبنای بسیاری از اولین فیلم‌های ژانر علمی تخیلی شدند که برخی از آن‌ها امروزه نیز به‌طور قابل‌توجهی خوب هستند و داستانی سرگرم‌کننده و ماجراجویانه دارند.

به گفته Miquette، اواسط تا اواخر دهه 2000 شاهد تجدید حیات فیلم های ژول ورن با درجات مختلف موفقیت بود. در واقع، استودیوها امیدوار بودند که شادی و نوستالژی اولین فیلم‌های مبتنی بر کتاب‌های ژول ورن را برای نسل جدید بازپس بگیرند. با این همه عناوین آشنا، مشخص کردن بهترین اقتباس‌های سینمایی از رمان‌های ژول ورن در طول سال‌ها دشوار است. با این حال، در اینجا 10 مورد از معروف ترین اقتباس های سینمایی از آثار ژول ورن را به شما معرفی می کنیم و آنها را به ترتیب از بدترین به بهترین رتبه بندی می کنیم. اما قبل از آن بهتر است بدانیم ژول ورن کیست؟

ژول ورن کیست؟

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

ژول گابریل ورن نویسنده فرانسوی است که به خاطر داستان های ماجراجویی اش شناخته شده است. بسیاری از محققان ژول ورن را به خاطر خلق ژانر ادبی علمی تخیلی می دانند، اگرچه برخی دیگر نویسنده انگلیسی مری شلی را می دانند. ژول ورن رمان های فانتزی نوشت که اغلب حول محور اختراعات آینده نگر می چرخید. کودکان اغلب داستان های این نویسنده بزرگ را می خوانند و از آن لذت می برند، اما این داستان ها فقط ادبیات کودکان نیستند و خوانندگان در هر سنی می توانند از آن لذت ببرند.

از معروف ترین آثار ژول ورن می توان به: «دور دنیا در هشتاد روز»، «سفر به مرکز زمین» و «از زمین تا ماه» اشاره کرد. ژول ورن علاوه بر رمان های معروف خود، تعدادی داستان کوتاه نیز نوشت. اما اولین آثار ادبی منتشر شده توسط ژول ورن، نمایشنامه هایی مانند; نی خرد شده ترفندی برای مرد نابینا و همراهان مارگولین بود. این نمایشنامه‌ها در تثبیت ژول ورن به‌عنوان یک حضور ادبی مهم نقش داشتند، اگرچه امروزه چندان شناخته شده نیستند. ژول ورن نیز چندین مقاله در مجله معروفی به نام Musée des Familles منتشر کرد. ورن در سالهای اولیه فعالیت ادبی خود با نویسندگان فرانسوی مانند الکساندر دوما و ویکتور هوگو دوست شد. او در سال 1857 ازدواج کرد و به عنوان یک اپراتور بازار سهام برای حمایت از همسر و دو فرزندش به کار ادامه داد. با این حال، ژول ورن به نوشتن ادامه داد و اولین رمان خود را در همان سالی که ازدواج کرد منتشر کرد.

کتاب های ژول ورن برای زمان خود غیرعادی بود. ورن یک سبک ادبی منحصر به فرد ایجاد کرد که تحقیقات علمی را با داستان های ماجراجویی ترکیب می کرد. بسیاری از کتاب های این نویسنده بخشی از مجموعه ای به نام «سفرهای شگفت انگیز» هستند. همه این داستان ها سفرهایی را جلوتر از زمان خود به تصویر می کشند. در مجموع، ژول ورن بیش از 60 رمان منتشر کرد. او همچنین شعر، نمایشنامه، ترانه و داستان کوتاه می‌نوشت، اگرچه هیچ‌کدام به اندازه داستان‌های ماجراجویی طولانی‌تر محبوب نبودند.

ژول ورن تأثیر زیادی بر تاریخ ادبیات، توسعه ژانر علمی تخیلی و ایجاد نوآوری در نوشتن داشت. رمان‌های او پس از انتشار به زبان فرانسه، به‌طور گسترده ترجمه شدند و امروزه نیز خوانده می‌شوند. بسیاری از نویسندگان دیگر، به ویژه در ژانرهای علمی تخیلی و ماجراجویی، از آثار ورن الهام گرفتند و اقتباس های جدید از رمان های او تا امروز ادامه دارد. برخی از رمان‌های ورن پیش‌بینی‌های غیرمعمولی درباره آینده داشتند، به‌ویژه پاریس در قرن بیستم، که پس از مرگش در قرن بیستم منتشر شد و چیزهایی مانند اینترنت و همچنین اختراعات دیگری را پیش‌بینی می‌کرد که امروزه رایج هستند. در زیر رتبه‌بندی ده اقتباسی از رمان‌های ژول ورن، از بدترین تا بهترین آمده است.

10. سفر به مرکز زمین

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

سفر به مرکز زمین فیلمی محصول سال ۱۹۹۹ بر اساس اثر معروف ژول ورن است. این اثر داستان اصلی ژول ورن را فراموش نشدنی کرد. البته «سفر به مرکز زمین» فیلمی کم سرعت است که به وضوح با بودجه ای ناچیز ساخته شده است. با این حال این فیلم به لطف بازی بازیگرانی که نقش خود را به خوبی ایفا می کنند، کار خود را انجام می دهد. علیرغم ایرادات فراوان در نسخه 1999 سفر به مرکز زمین، این دو قسمتی نگاهی روشنگر و سرگرم کننده به داستان دوست داشتنی ورن در مورد اکتشاف زیرزمینی است.

9. استاد جهان

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

استاد جهان محصول 1961 تنها اقتباس سینمایی از رمان استاد جهان اثر ژول ورن است. وقتی این داستان را با دیگر داستان‌های مشهورتر ورن مقایسه می‌کنید، به راحتی می‌توان فهمید که چرا فقط به یک فیلم تبدیل شده است. داستان Master of the World داستان یک دیوانه ثروتمند است که با این ایده به ذهنش می رسد که دولت های جهان را تهدید به زمین گذاشتن سلاح کند. روایت این فیلم به اندازه دیگر فرضیه های ژول ورن عجیب نیست. همچنین، با وجود استعدادهای بالقوه و امثال چارلز برانسون جوان و وینسنت پرایس افسانه‌ای، جلوه‌های ویژه قدیمی هستند و حتی برای دوره زمانی چندان جالب نیستند. Lord of the Universe می تواند یک فیلم سرگرم کننده باشد، اما ایرادات زیادی دارد.

8. Journey 2: The Mysterious Island

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

به عنوان نیمه اقتباسی، Journey to the Mysterious Island 2 از جایی شروع می شود که سفر به مرکز زمین در سال 2008 متوقف شد و دواین جانسون جایگزین برندان فریزر شد. چهار سال پس از فیلم اصلی، شان اندرسون، با بازی جاش هاچرسون، با ناپدری‌اش هنک همکاری می‌کند تا پدربزرگ گمشده‌اش را پیدا کند. به دلیل مشکلات برنامه ریزی، برندان فریزر نتوانست به عنوان تروور اندرسون بازگردد و دواین جانسون جایگزین او شد. دواین جانسون به عنوان بازیگر اصلی فیلم به جزیره خیره کننده سفر می کند. سپس موضوع فیلم به فضایی عجیب و غریب می رود که برای بینندگان جوان بسیار هیجان انگیز و برای بینندگان مسن بسیار لذت بخش است.

7. دور دنیا در 80 روز

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

اگرچه اکنون ایده دور زدن جهان در هشتاد روز رایج است، اما در زمان ورن این ایده به عنوان ماده علمی تخیلی در نظر گرفته می شد. داستان 1956 یک کمدی ماجراجویی فوق العاده است، تقریباً به اندازه خود سواری. بازیگران بین المللی و ستاره های عصر طلایی هالیوود در این فیلم بازی می کنند. این بازیگران آنقدر جذاب بودند که توانستند جایزه اسکار بهترین فیلم سال را برای فیلم دور دنیا در 80 روز به خانه ببرند. امروزه فیلم «دور دنیا در 80 روز» محصول 1956 را می توان موزه ای از ستارگان دهه 1950 دانست.

6. سفر به مرکز زمین

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

فیلم سفر به مرکز زمین محصول 2008 با بازی جاش هاچرسون جوان و برندان فریزر که همچنان بر موفقیت سه گانه مومیایی سوار شده است، تمام ویژگی های یک فیلم اکشن ماجراجویی را دارد. این فیلم، اولین فیلمی است که یکی از داستان‌های کلاسیک ورن را با جلوه‌های ویژه مدرن به‌روزرسانی می‌کند، پس از گذشت سال‌ها هنوز هم عالی به نظر می‌رسد، حتی اگر نقص‌های جزئی داشته باشد. این یک ماجراجویی کلاسیک است، سفری به مرکز زمین که انقلابی نیست، اما غیرقابل انکار سرگرم کننده است، و این همان چیزی است که کار ژول ورن در مورد آن است.

5. دور دنیا در 80 روز

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

در حالی که اکثر اقتباس‌های آثار ورن حداقل از منبع اصلی فاصله دارند، دور دنیا در 80 روز (2004) داستان را به عنوان یک کمدی اکشن به تصویر می‌کشد. اگرچه این نسخه از دور دنیا در هشتاد روز به شدت مورد انتقاد منتقدان قرار گرفت، اما امروزه آن را فیلمی کاملاً خیره کننده می دانند. اگر بتوان انحرافات از رمان ورن را بخشید، دور دنیا در هشتاد روز یک ماجراجویی جهانی مبتکرانه است که هرگز آنچنان که شایسته آن است، دریافت نکرده است.

4. سفر به مرکز زمین

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

به سادگی نمی توان لذت منحصر به فرد فیلم اصلی سفر به مرکز زمین را در سال 1959 تکرار کرد. این اثر یک فیلم ماجراجویی علمی تخیلی جدی است که شبیه هیچ فیلم دیگری نیست. جلوه‌های ویژه قدیمی هستند، اما به سختی می‌توان جذابیت منحصربه‌فرد پس‌زمینه‌های دست‌کشیده و طرح‌های مختلف لباس را از دست داد. علاوه بر اضافه شدن فیلم شوم اما دوست داشتنی Count Scansome، این فیلم نیز یکی از وفادارترین اقتباس های داستان ژول ورن است که به خودی خود تلاشی ستودنی است.

3. جزیره اسرار آمیز

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

جزیره اسرارآمیز یکی از داستان های کمتر شناخته شده ژول ورن است، اما فیلمی به همین نام بر اساس این رمان در سال 1961 ساخته شد. داستان فیلم حول محور گروهی از سربازان اتحادیه در جنگ داخلی می چرخد ​​که از زندان فرار می کنند. بالون هوای گرم فقط برای گیر افتادن در جزیره ای عجیب و ناشناخته. حس تنش در فیلم بسیار زیاد است زیرا قهرمانان با دزدان دریایی و هیولاهای غول پیکر مبارزه می کنند. استعداد اسطوره استاپ موشن ری هریهاوزن در این فیلم می درخشد. اگرچه این داستان هیجان انگیز روایت عمیقی ندارد، اما برای دهه ها حماسه ای تأثیرگذار باقی مانده است.

2. 20000 لیگ زیر دریا

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

یکی از اولین تلاش های دیزنی در داستان سرایی لایو اکشن، بیست هزار لیگ زیر دریا است. در این فیلم خدمه ناوتیلوس با خطرات بی سابقه ای روبرو هستند که مخاطبان دهه 1950 حتی تصور آن را هم نمی کردند. جدای از خلق موجودات خاص و طرح‌های علمی تخیلی که هنوز پابرجا هستند، این فیلم نسبت به دیگر اقتباس‌های ورن عمق بیشتری دارد و برای معرفی بیننده با ماجراجویان شجاع خود وقت صرف می‌کند. جای تعجب نیست که بیست هزار لیگ زیر دریا به اندازه کافی تأثیرگذار بود تا حتی هفت دهه پس از انتشار اولیه، جایگاهی را به عنوان یک ستون اصلی دیزنی لند به دست آورد.

1. سفر به ماه

رتبه بندی 10 اقتباس برتر از آثار ژول ورن

شایسته است که اولین فیلم علمی تخیلی جهان از ذهن یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان این ژانر بیرون بیاید. فیلم سفر به ماه محصول 1902 ایده‌های شگفت‌انگیز سفر به فضا را مدت‌ها قبل از تولد اولین فضانورد، تصاویری هیپنوتیزم‌کننده و هیجان‌انگیز، و یک زمان 14 دقیقه‌ای تند که تخیل را با چشم‌اندازی منحصربه‌فرد از واقعیتی رویایی مبهوت می‌کند، به نمایش می‌گذارد. از چهره شگفت‌انگیز ماه گرفته تا بیگانگانی که مانند حشرات دور یک نقطه می‌رقصند و در دود ناپدید می‌شوند، «سفر به ماه» تأثیرگذارترین فیلم علمی تخیلی ژول ورن است.

حتی برای کسانی که هرگز ژول ورن، نام این نویسنده بزرگ و استاد سبک، تصویر زیردریایی بیست هزار لیگ زیر دریا، مسابقه حماسی دور دنیا در هشتاد روز، سفینه فضایی در سفر به ماه، و فرود متهورانه در سفر به مرکز زمین را برمی گرداند… به یاد داشته باشید، ورن یکی از ترجمه شده ترین نویسندگان تاریخ است، از دوران سینمای صامت و الهام بخش بسیاری از فیلمسازان بوده است. اکنون با گذشت بیش از صد سال از اولین انتشار آثار ژول ورن، آثار این نویسنده همچنان مخاطبان را مجذوب خود می کند. ماجراهای هیجان انگیز ژول ورن و توضیحات واضح به راحتی به سناریوهای جذاب و ترکیب بندی های بصری دراماتیک تبدیل می شوند.

منبع: Screenrant

تبلیغات بنری

fararu به نقل از همه در یک

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *