مجله اینترنتی همه در یک

رسانه تخصصی اینترنتی همه در یک

(عکس) این جانور عجیب نیازی به اکسیژن ندارد

۱ دقیقه خوانده شده

تبلیغات بنری

برخی از قوانین و حقایق در مورد جهان هستی وجود دارد که هرگز تغییر نمی کند. به عنوان مثال، آسمان بالای سر ما و نیروی جاذبه هنگام سفر به فضا ما را آزار می دهد.

به گزارش گجت نیوز، هیچ چیز نمی تواند سریعتر از نور حرکت کند و همه موجودات چند سلولی برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. اگرچه به نظر می رسد باید در جمله آخر تجدید نظر کنیم. دانشمندان جانور عجیبی پیدا کردند که نیازی به اکسیژن ندارد.

زندگی یک حیوان عجیب و غریب بدون نیاز به اکسیژن، دانشمندان را شگفت زده کرد

چندی پیش، دانشمندان یک انگل شبیه چتر دریایی را کشف کردند که فاقد ژنوم میتوکندری بود. در واقع، این اولین بار بود که چنین چیزی در یک حیوان چند سلولی دیده می شد. به عبارت دیگر این جاندار نفس نمی کشد و به راحتی می تواند بدون نیاز به اکسیژن به زندگی خود ادامه دهد.

اما چرا زندگی حیوانات بدون نیاز به اکسیژن اینقدر عجیب است؟ حدود 1.45 میلیارد سال پیش، زندگی توانایی سوخت و ساز (یا تنفس) اکسیژن را به دست آورد. داستان از آنجا شروع شد که یک آرکی بزرگتر (باکتری های باستانی) باکتری های کوچک تری را بلعید. به هر دلیلی وضعیت برای هر دو طرف سودمند است. بنابراین باکتری های کوچکتر در داخل باستانی باقی ماندند.

(تصویر) این حیوان عجیب نیازی به اکسیژن ندارد

این رابطه نمادین باعث شد که این دو موجود در کنار هم رشد کنند. در نهایت، آندوباکتریوم به اندامک هایی تبدیل شد که امروزه آن را میتوکندری می نامیم. امروزه تمام سلول های بدن موجودات زنده (به جز گلبول های قرمز) مجهز به میتوکندری هستند.

در واقع وجود میتوکندری برای فرآیند تنفس ضروری است. آنها مولکول اکسیژن را می شکنند و مولکولی به نام آدنوزین تری فسفات تولید می کنند. مولکولی که انرژی مورد نیاز برای تمام فعالیت های سلولی را تامین می کند.

البته تکامل همیشه تغییراتی را در موجودات زنده ایجاد می کند. به همین دلیل، برخی از حیوانات می توانند در محیط های کم اکسیژن زنده بمانند. برخی از موجودات تک سلولی نیز به اندامک های میتوکندری مانند برای متابولیسم بی هوازی مجهز هستند. با این حال، دانشمندان هرگز تصور نمی کردند که بتوانند یک حیوان چند سلولی عجیب را کشف کنند که می تواند به طور کامل بدون نیاز به اکسیژن زنده بماند.

طبیعتاً در این زمینه تردیدهایی وجود داشت. به همین دلیل، محققان تصمیم گرفتند انگلی به نام Henneguya Salminicola را مطالعه کنند. این انگل به عنوان انگل گزنده طبقه بندی می شود و تمام عمر خود را در بدن ماهی آزاد می گذراند. انگل فوق در بدن ماهی کیست ایجاد می کند. اما به طور کلی بی ضرر است.

به منظور دستیابی به نتایج بهتر، دانشمندان انگل را از بدن میزبان جدا کردند. سپس در کمال تعجب متوجه شدند که این حیوان عجیب می تواند در محیط های خالی از اکسیژن زنده بماند. این موضوع به قدری بحث برانگیز بود که دانشمندان تصمیم گرفتند DNA این حیوان را به طور عمیق مورد بررسی قرار دهند. توالی یابی میکروسکوپی نشان داد که انگل مورد نظر کل ژنوم میتوکندری خود را از دست داده است.

در واقع، این حیوان دیگر توانایی تنفس هوازی را ندارد و هیچ یک از ژن های هسته ای فعال در تشکیل میتوکندری را ندارد. البته مانند جانوران تک سلولی به نوعی اندامک شبیه میتوکندری مجهز هستند. اگرچه این حیوان در این زمینه نیز عجیب به نظر می رسد; زیرا بافت های داخلی این اندام با نمونه های قبلی متفاوت است.

برای اطمینان بیشتر، دانشمندان DNA یک انگل دیگر را بررسی کردند. مانند Henneguya Salminicola، این انگل به عنوان گزنده طبقه بندی می شود و ماهی را به عنوان میزبان خود انتخاب می کند. با این حال، تحقیقات نشان داده است که انگل Myxobolus squamalis دارای ژنوم میتوکندری است.

نتایج نشان داد که دانشمندان بالاخره یک حیوان چند سلولی پیدا کردند که به طرز عجیبی نیازی به اکسیژن ندارد. انگل H. salminicola همچنان یک راز برای دانشمندان باقی مانده است. با این حال، حذف میتوکندری را می توان مطابق با روند تکاملی این حیوان مشاهده کرد. در طول سال ها، آنها دقیقاً روند معکوس را طی کرده و به سمت ساده سازی ژنتیک حرکت کرده اند.

در واقع این انگل زمانی یک حیوان مستقل بوده و می توان آن را جد چتر دریایی امروزی دانست. اگرچه او در نهایت به یک انگل ساده تبدیل شد. آنها بیشتر ژنوم های مرتبط با چتر دریایی را از دست داده اند. اما در کمال تعجب، ساختار پیچیده ای شبیه به سلول های نیش دار یک عروس دریایی را حفظ کردند.

البته از این ساختار برای گاز گرفتن استفاده نمی کنند، بلکه از آن برای چسباندن به بدن میزبان استفاده می کنند. صحبت از وجود حیوان عجیبی که نیازی به اکسیژن ندارد می تواند درهای زیادی را به روی بشریت باز کند. تاکنون در اخبار علمی به موارد زیادی برخورد کرده ایم که شگفتی دانشمندان را برانگیخته است. تا قبل از بررسی دقیق این انگل، هیچ کس باور نمی کرد که یک حیوان چند سلولی بدون اکسیژن زنده بماند.

وقتی باورهای بشر در مورد موجودات سیاره ای هنوز کامل نشده است، آیا ممکن نیست که در مورد جهان چنین باشد؟ در واقع، دید ما از جهان فقط به اشکال حیاتی که در این زمین دیده‌ایم محدود می‌شود. بنابراین، بعید نیست که حیوانات عجیب و غریب در سیارات و کهکشان های دیگر رشد کنند که حتی در تصور ما نیست.

تبلیغات بنری

fararu به نقل از همه در یک

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *