مجله اینترنتی همه در یک

رسانه تخصصی اینترنتی همه در یک

(عکس) شکل‌های عجیب و درخشانی در جو سیاره مشتری

۱ دقیقه خوانده شده

تبلیغات بنری

ستاره شناسان ویژگی های عجیب و درخشان جدیدی را در جو فوقانی مشتری، واقع در نزدیکی لکه قرمز بزرگ، کشف کرده اند.

به گزارش دیجیاتو، جو مشتری بسیار متلاطم است و شاهد طوفان ها و سیستم های آب و هوایی قوی و شدید است. لکه قرمز بزرگ سیاره بزرگترین طوفانی است که تاکنون در منظومه شمسی رخ داده است. در واقع، این طوفان به اندازه کل سیاره است و قرن هاست که در جو مشتری در حال حرکت است، اگرچه ممکن است یک طوفان مداوم نبوده باشد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) کیهان را با وضوح بالا از طریق طیف مادون قرمز نزدیک یا میانی رصد می کند و می تواند اطلاعات جدیدی در مورد جو مشتری به دست آورد. دانشمندان توضیح می دهند که در جو مشتری، فرآیندهایی مانند تابش فرابنفش خورشیدی، گاز هیدروژن را یونیزه می کند و یون هایی با بار مثبت به نام کاتیون های تری هیدروژن (H3+) ایجاد می کند.

کشف ساختارهای جدید در جو مشتری

تلسکوپ جیمز وب اشکال عجیب و درخشان را در جو مشتری مشاهده کرده است

این یون ها درخشش مادون قرمز خاصی تولید می کنند که در نواحی میانی تا پایین جو مشتری ضعیف است و با سایر ویژگی های درخشان تر ترکیب می شود.

آنها با ارائه این توضیحات، اکنون از کشف ساختارهای گازی پیچیده با غلظتی متفاوت از H3+ خبر داده اند. دانشمندان می گویند این نشان می دهد که اگرچه مکانیسم غالب برای یونیزاسیون هیدروژن نور خورشید است، اما احتمالاً فرآیند دیگری باعث ایجاد این اشکال عجیب در گاز می شود.

هنریک ملین، دانشمند سیاره‌شناسی در دانشگاه لستر در بریتانیا، می‌گوید:

ما فکر می‌کردیم که این منطقه واقعاً کسل‌کننده خواهد بود، اما به اندازه شفق‌های شمالی جالب توجه است.

تلسکوپ جیمز وب اشکال عجیب و درخشان را در جو مشتری مشاهده کرده است

او می افزاید: «ساختارهای تازه کشف شده در اعماق جو زیرین متلاطم مشتری در اطراف لکه قرمز بزرگ شکل می گیرند و می توانند در ارتفاع حرکت کنند و ساختار جو بالایی را تغییر دهند. با این شرایط می‌توان گفت که لایه‌های جو مشتری با هم همپوشانی دارند و به روش‌های پیچیده‌ای که هنوز مشاهده نشده‌اند، روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند.»

تبلیغات بنری

fararu به نقل از همه در یک

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *