مجله اینترنتی همه در یک

رسانه تخصصی اینترنتی همه در یک

نظرات بیل گیتس درباره مصرف برق هوش مصنوعی

۱ دقیقه خوانده شده

تبلیغات بنری

هشدارهای زیادی در مورد افزایش شدید مصرف انرژی سیستم های هوش مصنوعی وجود دارد، اما بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، می گوید نباید نگران این مشکل باشیم. مدیر عامل سابق مایکروسافت معتقد است که هوش مصنوعی می تواند مصرف انرژی جهانی را کاهش دهد و شبکه های برق را کارآمدتر کند که مصرف انرژی فناوری را جبران می کند.

به گزارش وب سایت DiGiato که توسط فوربس گزارش شده است، بیل گیتس اخیراً در سخنرانی خود در اجلاس Breakthrough Energy Summit شرکتش از مردم خواسته است که در ابراز نگرانی در مورد مصرف بالای انرژی سیستم های هوش مصنوعی فعال، «اغراق» نکنند. او می گوید:

“مراکز داده [هوش مصنوعی]در حالت شدید، آنها 6٪ به بار قدرت اضافه می کنند، اما این عدد احتمالا فقط 2-2.5٪ است. سوال این است: آیا هوش مصنوعی صرفه جویی در انرژی را بیش از 6 درصد تسریع می کند؟ پاسخ این است: قطعا.

تخمین زده می شود که پردازش هر درخواست کاربر از طریق یک ربات چت مانند ChatGPT حدود 10 برابر بیشتر از یک جستجوی معمولی در گوگل به برق نیاز دارد. در نتیجه، انتظار می‌رود انتشار کربن از مراکز داده هوش مصنوعی بین سال‌های 2022 تا 2030 دو برابر شود.

با این حال، آژانس بین المللی انرژی (IEA) در آخرین ارزیابی خود اعلام کرد که تنها چهار سال طول می کشد تا میزان برق مصرفی هوش مصنوعی از 460 تراوات ساعت ثبت شده در سال 2022 دو برابر شود. این رقم (1000 تراوات ساعت) است. تقریباً معادل کل مصرف برق سالانه در ژاپن است که 125 میلیون نفر جمعیت دارد.

مایکروسافت همچنین اخیراً اعلام کرد که انتشار گازهای گلخانه‌ای آن از سال 2020 تقریباً یک سوم افزایش یافته است که عمدتاً به دلیل ساخت مراکز داده مورد نیاز برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد کاربران برای استفاده از هوش مصنوعی است.

بیل گیتس نگرانی های مربوط به مصرف انرژی هوش مصنوعی را جدی نمی گیرد

با این حال، بیل گیتس معتقد است که غول‌های فناوری حاضرند برای توسعه انرژی پاک هزینه بیشتری بپردازند تا بگویند از انرژی سبز استفاده می‌کنند.

اگرچه این میلیاردر معتقد است که هوش مصنوعی می تواند به بهبود مصرف برق و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کند، اما می گوید که هدف جهانی 2050 برای رسیدن به انتشار کربن صفر محقق نخواهد شد. بیل گیتس پیش بینی می کند که طی 10 یا 15 سال پس از سال 2050، ما به کربن صفر جهانی خواهیم رسید.

تبلیغات بنری

fararu به نقل از همه در یک

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *