مجله اینترنتی همه در یک

رسانه تخصصی اینترنتی همه در یک

کشف اسکلت و اندام مصنوعی در گورستان قرون وسطایی

۱ دقیقه خوانده شده

تبلیغات بنری

در سال 1985، باستان شناسان یک گورستان قرون وسطایی را در شمال ایتالیا کشف کردند که بقایای 222 نفر در سال های بعد در آنجا پیدا شد.

به گزارش سایت عصر ایران، در میان این بقایای اسکلت مرد بالغ خودنمایی می کرد زیرا به نظر می رسید دستش از قسمت میانی ساعد بریده شده باشد.

اما داستان عجیب تر شد. باستان شناسان در سال 2018 دوباره اسکلت را مورد بررسی قرار دادند و شواهدی را کشف کردند که نشان می دهد این مرد قرون وسطایی پس از قطع عضو از یک پروتز غیر معمول استفاده می کرد: یک چاقوی آهنی.

گورستانی که بقایای این مرد در آن پیدا شد به نظر می رسد توسط مردم Longobard ساخته شده باشد، مردمی آلمانی که در قرون وسطی بر ایتالیا حکومت می کردند. اسکلت با دست بریده، معروف به TUS 380، مربوط به قرن ششم و هشتم پس از میلاد است. این فرد هنگام مرگ بین 40 تا 50 سال سن داشت.

به گفته محققان، به نظر می رسد دست این مرد بر اثر ضربات شدید قطع شده است، اما دقیقا نمی دانند چگونه و چرا. او ممکن است تحت نوعی عمل جراحی قرار گرفته باشد یا با توجه به فرهنگ جنگجوی خاص مردم لمبارد، دست خود را در نبرد از دست داده باشد. احتمال قطع شدن دستش هم به عنوان مجازات وجود دارد.

اسکلت با علائم استفاده از اندام مصنوعی

مشکل آشکار این است که بقایای این مرد نشانه هایی از استفاده از پروتز را نشان می دهد. او پس از قطع عضو و بهبود زخم‌هایش سال‌ها زندگی کرد، اما پینه‌هایی در بافت‌هایش ایجاد شد. پینه یک لایه ضخیم از پوست است که در نتیجه اصطکاک سطحی ایجاد می شود. استفاده از اندام های مصنوعی می تواند دلیل این وضعیت باشد.

دندان‌های این مرد نشانه‌هایی از سایش شدید را نشان می‌داد که شواهدی برای تأیید این نظریه ارائه می‌کرد. در سمت راست دهان، دندان ها به قدری ساییده شده بودند که حفره پالپ باز بود و باعث عفونت باکتریایی می شد. به گفته محققان، این مرد احتمالاً از دندان های خود برای سفت کردن تسمه های اندام مصنوعی استفاده کرده است. وضعیت شانه های او نیز این نظریه را تقویت می کند. استخوان بالای بازوی او کمی جابجا شده بود و شانه‌اش تبدیل به قوز C شکل شده بود، شاید به این دلیل که مرتباً بازوی خود را در وضعیتی غیرطبیعی نگه می‌داشت تا بتواند تسمه‌ها را با دهانش بگیرد.

محققان برای دریافت جزئیات بیشتر درباره شکل ظاهری اندام مصنوعی، اشیایی که در کنار آن یافت شده بودند را بررسی کردند. درحالی‌که اسکلت‌های مردان دیگر در گورستان لنگبرد دست‌هایشان را در کنارشان نشان می‌داد، بازوی راست TUS 380 روی نیم تنه‌اش قرار داشت. در کنار بازو یک چاقوی آهنی بود که دسته آن با دست بریده شده مطابقت داشت. باستان شناسان همچنین یک سگک برنزی شکل D و بقایای مواد آلی که به اعتقاد آنها چرم است، کشف کردند.

به گفته محققان، این پروتز احتمالا شبیه کلاه ایمنی است که به یک اسلحه تیغه ای اصلاح شده متصل شده است که روی دست بریده مرد قرار داده شده و با تسمه های چرمی و یک گیره محکم شده است.

محققان مطمئن نیستند که چگونه از این پروتز استفاده کنند. این پروتز ممکن است برای کارهای روزمره مانند غذا خوردن یا دفاع شخصی استفاده شده باشد.

اما آنچه مسلم است این است که او بدون کمک دیگران نمی تواند زنده بماند. این واقعیت که او پس از قطع عضو در دوره قبل از آنتی بیوتیک توانست به زندگی خود ادامه دهد، قابل توجه است. قرار شد افراد جامعه به او کمک کنند تا در یک محیط تمیز بماند و اقداماتی را برای جلوگیری از خونریزی انجام دهند، شاید از طریق پمادهای گیاهی.

تبلیغات بنری

fararu به نقل از همه در یک

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *